Asal Fakheri Gouya

Marketing Woman | Digital Marketing Agency

چرا بعضی‌ها هیچ‌وقت موفق نمی‌شن – بخش اول

By عسل فاخری گویا | بهمن 13, 1396 | 0 Comment

ده عامل اصلی که چرا بعضی ها هیچوقت موفق نمیشن

 

بین هزار آدم عاقل شاید دو نفر هم پیدا نشه که تعریف مشابهی از موفقیت داشته باشن، اما شکست همیشه به یک شکل توصیف می‌شه. شکست، ناتوانی آدم در رسیدن به اهدافش در زندگیه، حالا هر هدفی که باشه.

در حالی که موفقیت نسبیه، ذهنیه، و ارزش مادی و غیرمادی داره، شکست اما یه فرمول مشخص داره. می‌خوام ده کاری که مردم عمدا می‌کنن تا شکست بخورن رو براتون بگم:

۱. ارزش زمان رو درک نمی‌کنن.

«هر کارآفرین موفقی می‌دونه که زمان از خود پول هم ارزشمندتره.» – ریچارد برنسون

آدم‌های ناموفق به وقتشون اهمیت نمی‌دن. همیشه همه جا هستن، چون توانایی این رو ندارن که وقتشون رو برای اهدافشون کنار بگذارن. و سال به سال قول‌های جدید به خودشون می‌دن که هیچ‌وقت به جایی نمی‌رسه، فقط به این خاطر که حال ندارن برای هدفشون وقت بذارن و کار کنن. توانایی مدیریت زمان، توانایی نه گفتن، و درک اینکه چه مسئولیت‌هایی به عهده بگیری، می‌تونه گامی در جهت موفقیت بزرگ در جنبه‌های مختلف زندگی باشه.

۲. کارهایی که در راستای هدفشون باشه انجام نمی‌دن

«وقتی بدونی که ارزش‌هات چی هست، تصمیم گرفتن کار سختی نیست.» – روی دیزنی

هر چه هدفی مهم‌تر باشه، در بین چیزهایی که بهشون ارزش می‌دی جایگاه بالاتری پیدا می‌کنه و برای اون هدف نظم و ترتیب بیشتری در نظر می‌گیری. هر چه هدفی کم‌اهمیت‌تر باشه، بین ارزش‌هات جایگاه پایین‌تری می‌گیره و نظم و ترتیب کمتری براش در نظر می‌گیری. آدم‌های ناموفق پرمشغلگی رو با کار مفید اشتباه می‌گیرن. در همه کاری وارد می‌شن اما هیچ کاری که در راستای ارزش‌ها و اهدافشون باشه انجام نمی‌دن. اگر اهدافت رو در یک دفترچه بنویسی و راهبردهایی برای رسیدن به اون‌ها پیاده کنی، کمکت می‌کنه چیزهایی که در جهت مسیری که می‌ری نیستن رو شناسایی کنی و کنار بگذاری.

۳. دست به اقدام لازم نمی‌زنن

«مردم فکر می‌کنن که موفقیت در یک حوزه می‌تونه شکست در حوزه‌های دیگه رو جبران کنه، ولی واقعا این‌طوره؟ کارایی واقعی از توازن به دست میاد.» – استیفن کووی

خب پس رییست آدم مزخرفیه و واقعا از شغلت بدت میاد، اما این دلیل نمی‌شه که تنبلی کنی و کار متوسط تحویل بدی. اگر داری پول می‌گیری که اونجا باشی پس کارت رو درست انجام بده، چون دنیا یه قانون کلی داره که همونقدر بهت می‌ده که داری مایه می‌گذاری. آدم بالغ و عاقل همیشه به دنبال عالی بودنه، فارغ از اینکه شرایطش چیه. آدم‌های ناموفق کسانی هستن که با نمرهٔ پایین گرفتن مشکلی ندارن و براشون اهمیتی نداره که یه روش کارآمد برای درس خوندن پیدا کنن تا توانایی یادگیری‌شون بالا بره. دانشجوی ممتاز بودن بیشتر از هوش آدم به این بستگی داره که چطور برنامه‌ریزی می‌کنی و خودت رو آماده می‌کنی، این خودش نشونه باهوش بودنه و نتایج درخشان هم به بار میاره.

۴. خودشون رو محدود می‌کنن

«تو هر چیزی که هستی، همون باوریه که از خودت داری.» اوپرا وینفری.

آدم‌های ناموفق حرف‌هایی می‌زنن مثل «من خیلی ریاضیم خوب نیست» یا «از درس خوندن واقعا بدم میاد» یا «فکر نمی‌کنم بتونم یه کسب‌وکار موفق رو اداره کنم.» اون‌ها برای خودشون محدودیت قائل می‌شن و رفتارشون رو توجه می‌کنن، اما در اصل راهی برای از زیر کار در رفتنه؛ از ترس اینکه مبادا شکست بخورن حتی تلاش هم نمی‌کنن. این فکر رو رها کن که تو مهارت‌ها و استعدادهای خاصی برای کارهای خاصی داری، خیال نکن که هوش کمتری از نفر بغلی‌ات داری. چیزی که زندگی از تو انتظار داره اینه به اون چیزی که می‌تونی باشی برسی؛ برای خودت، و برای دیگران.

 ادامه ی مطلب در پست بعدی…

TAGS

0 Comments